Yavru Kediyi Beslemek

0 Yorum 7:51 AM

Merhaba,

Çok önemli, bebek kedilere ASLA sulandırılmış süt vermeyin, besinsiz kalırlar. Amerika ve Türkiye’de danıştığım konunun uzmanı pek çok Vet. kedi sütunun inek sütüne göre çok daha yağlı olduğunu söyleyip, sulandırmanın çok yanlış olduğunu belirttiler. Keçi sütü, kedi sütüne en yakın olanıdır, marketlerde satılmaktadır.

Pirinç unu ise kesinlikle katılmamalı, kabızlığa ve ölüme sebep olur.

​En iyisi, yine de özel Vet.lerde satılan KMR (Kitten Milk Replacer) hazir süt tozlaridir (kediler için). Ilık süte karıştırılarak kolayca hazırlanır.
(‘Beaphar’ diye bir marka var benim bildiğim, başka da vardır muhakkak). Ayrıca kedi biberonları da satılır.

Eğer bulamazsanız aşağıdaki formülü hazırlayıp damlalıkla besleyebilirsiniz (olmazsa sade süt de geçici süre idare eder – sulandırılmadan):

1 su bardağı tam yağlı sut, 2 yumurta sarisi, 1 tatlı kasığı seker

Bunları ilik sütte iyice eritip karıştırın. ​Bu karisimin kalanını buzdolabında saklayın ve her seferinde ılıtarak içirebildiğiniz kadar içirin. Ayrıca günde 2 damla kadar komple bebek vitamini vermekte fayda var. Eczanelerde bebek vitamini olarak satılır, bulamazsanız Vidaylin/ Vitabiol şurup da olur.

Kaka yaptırmak için popo bölgesini ilik nemli pamukla iyice kurcalayın. Annenin dili gibi duşunun hareketi, o şekilde yapmaya calisin. Çisini de hemencecik bırakır, genital bölgeye dokununca. Muhakkak bir miktar kaka da çıkacaktır, ama vakit alabilir.

Gazini çıkarmak için, hayvani ayni insan bebeğinde olduğu gibi hafif kafa yukarı tutup göbeğine yuvarlak şekilde masaj yapın (yemekten sonra). birkaç dakika içinde gazin çıkma sesini duyarsınız, o zaman bırakın.
Gaz, çiş ve kakanın boşaltımı çok önemlidir.

Günde en az 6 kere, yaklaşık her 2 ila 4 saate bir kedinin beslenmesi, kakasının yaptırılması ve gazinin çıkarılması gerekir, yoksa çok çabuk ölebilir.

​En ufak bir iştah kesikliğinde hemen veterinere götürürseniz deri altı serum ve vitamin takviyesi ile hayata döndürebilir. Götürmezseniz 1 saat içinde ölürler.

​Dikkat! Olum nedenlerinden birincisi kabızlık, ikincisi ise yeterli beslenme eksikliğine bağlı su kaybından olmaktadır.

​Kolay gelsin,

Dr. Ebru Ünal
HAYKOD Sağlık Danışmanı